Mydło czy kostka do włosów

Opublikowano Kategorie BlogTagi ,
kostka do włosów

Mydło czy kostka do włosów

Mydło czy kostka do włosów to pytanie, które zadajemy sobie stojąc przed wyborem szamponu do włosów w duchu zero waste, czyli bez opakowania. Mydło do włosów? Jeszcze rok temu  wiele osób się dziwiło, że coś takiego istnieje. Wiele osób pyta mnie na targach czy jest różnica pomiędzy zwykłym mydłem, a tym do włosów. Dlaczego wybieram mydło, a nie kostkę. To pytania na które postaram się tu odpowiedzieć.

Kostka myjąca – co to jest?

Piana czyści. Im więcej piany tym lepiej. Co w kostce myjącej się pieni?
Co jest głównym składnikiem kostki myjącej?
Wiele osób odpowie – masło shea, oleje..
W kostce myjącej pieni się i czyści detergent.
To jest skład przykładowej kostki myjącej firmy LUSH (firma, która opisuje siebie „vegan”, „cruelty free”, „naked”, „ethical”, „fresh”, „handmade”)

INCI: Sodium Lauryl Sulfate Nettle and Peppermint Infusion (Urtica dioica, Mentha piperita) Fragrance *Eugenol Glycerine Nettle Absolute(Urtica urens) Rosemary Absolute (Rosmarinus Officinalis) Clove Bud Oil (Eugenia Caryophyllus) Cinnamon Leaf Oil (Cinnamomum Zeylanicum) *Cinnamal Cinnamyl Alcohol *Benzyl Benzoate *Limonene *Linalool Red 30

Na pierwszym miejscu SLS. Detergent – bezpieczny, dopuszczony do obrotu, najpowszechniej stosowany w żelach i szamponach. Wielu osobom nie zrobi krzywdy. Dodano tam wiele składników łagodzących, żeby zminimalizować działanie wysuszające SLS-u, ale u osób z wrażliwą skórą, nie do przejścia.
Swędzenie głowy, łupież, nadmierne wydzielanie sebum to efekty działania silnych detergentów. Popieram ich o tyle, że jak już masz kupować szampon, to lepiej kup go w kostce. Wyjdzie lepiej dla natury. Jeżeli masz wrażliwą skórę, odpuść. Mydlisz skórę głowy stężonym detergentem, który w tradycyjnym szamponie butelkowym, jest rozcieńczony.

Plusy kostki myjącej do włosów

  • Nie ma efektu przejścia jak przy mydle (kostka myjąca, to prawie to samo co szampon w butelce)
  • brak plastikowej butelki
  • w kostce myjącej nie ma konserwantów, emulgatorów, detergentów
  • Pozostałe składniki to zazwyczaj oleje, masła, olejki eteryczne
  • nie trzeba używać płukanki octowej
  • nie ma problemu przy lataniu samolotem, bo to kostka

Minusy

  • U osób wrażliwych powoduje przesuszenie skóry głowy, może powodować efekt trądziku na granicy z włosami

Jak widać plusy przeważają. Jednak dla osób z wrażliwą skórą, minus ma przewagę nad wszystkimi plusami.

Mydło do włosów – co to jest?

W przypadku Soap Deli, mydła do włosów są oparte na oleju kokosowym. Mydło takie bardzo dobrze się pieni, a co za tym idzie, bardzo dobrze czyści. Mydła są mocno przetłuszczone, aby nie wysuszać, działają jak szampon i odżywka w jednym. Od mydła do ciała różnią się tym, że nie zawierają oliwy z oliwek (olej tłusty), ani masła shea (pozostawia warstewkę, pożądaną w przypadku skóry, ale włosów, nie koniecznie). Olej kokosowy, olej rycynowy (ostatnio pracuję nad mydłem kokosowo-lnianym), to oleje, które czyszczą, ale łatwo się spłukują z włosów. Nie wyobrażam sobie, by mydło do włosów się nie pieniło i pozostawiało tłustą powłokę.

Plusy mydła do włosów

  • naturalny sposób mycia włosów
  • włosy możemy myć rzadziej, ponieważ mydło nie zaburza wydzielania sebum. Osoby, które muszą myć włosy codziennie, po mydle, myją co drugi lub co trzeci dzień.
  • brak plastikowej butelki
  • w kostce myjącej nie ma konserwantów, emulgatorów, detergentów
  • główne składniki to oleje, masła, olejki eteryczne, zioła
  • nie trzeba używać odżywki do włosów
  • włosy lepiej się układają
  • włosy mniej wypadają, często stają się lepiej nawilżone
  • nie ma problemu przy lataniu samolotem, bo to kostka

Minusy

  • trzeba używać płukanki octowej – nie wszyscy to robią, ja nie zawsze, ale polecam, ocet działa bardzo dobrze na włosy, cebulki i skórę głowy
  • jest efekt przejścia – wymagana cierpliwość
    Aby odczuć efekt zmiany zwykłego szamponu na mydło kokosowe, musimy poczekać około 3 tygodni. Szampony drogeryjne często zostawiają na włosach pozostałości, które ciężko zmyć. Zaburzają też naturalne wytwarzanie sebum. Żeby przyspieszyć wymywanie pozostałości z szamponów, można, zanim się użyje mydła w kostce, spłukać włosy wodą z łyżką sody oczyszczonej, a potem zakwasić wodą z octem. Zanim doszłam do mycia mydłem, myłam włosy wodą z sodą oczyszczoną. Na dłuższą metę nie polecam, ale 1-2 razy, można umyć, nic złego z włosami się nie dzieje. (Traktujemy je jak warzywa, wypłukujemy substancje rozpuszczalne w środowisku zasadowym, a potem w kwaśnym.)
  • musimy dbać o mydło, tzn. nie zostawiamy go w wodzie

Wybór jest niewielki. Każdy musi podjąć decyzję sam. Mydło jest bardziej naturalnym środkiem, ale jeżeli ktoś nie lubi lub nie ma cierpliwości, to alternatywą jest kostka myjąca.

Ja wybrałam mydło. Jeżeli znajdę mega delikatny detergent, na 100% zrobię z niego kostkę myjącą. Ostatnio testuję do włosów mydło potasowe, w paście, robione na oleju kokosowym, rzepakowym, lnianym i rycynowym. Robię je na maceracie z kory dębu, dziurawca, pokrzywą i arniką. Bardzo sobie chwalę, ale jak zawsze, wracam po kilkunastu myciach do kokosa. Myję na zmianę, bo kokos lepiej oczyszcza. Potasowe za to idealnie sprawdza się do skóry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SoapDeli

SoapDeli