Zrób własne mydło

 

To krótkie filmiki obrazujące jak to wszystko u mnie wygląda. Poniżej podaję przepis na najprostsze mydło, jedno-olejowe. Tak aby zapoznać się z procesem. Kolejne to już tylko ograniczenia naszej wyobraźni.

Mydło kokosowe do włosów

Jest to prosty przepis, składający się tylko z 3 składników. Mydło bardzo szybko twardnieje, więc można je wyjmować z formy już następnego dnia.

Należy przygotować rękawiczki (do sprzątania gumowe), okulary ochronne – koniecznie! fartuch, butelkę octu (gdyby coś się wylało), składniki, 2 garnki stalowe, wagę, 2 łyżki do mieszania plastikowe lub silikonowe, pojemnik do odważenia sody kaustycznej (może być po jogurcie).

Na 150g kostkę mydła potrzebujemy, odważamy dokładnie co do 1g!

  • 38g wody demineralizowanej lub filtrowanej, przegotowanej
  • 14g NaOH czda, czyli czysty, jakość spożywcza, jest to substancja bardzo żrąca.
  • 98g oleju kokosowego.

Wodę można zamrozić i dopiero na nią wsypać odważone NaOH. Unikniemy wtedy wdychania drażniących oparów, które powstają podczas rozpuszczania sody kaustycznej (jest to reakcja wydzielająca bardzo dużo ciepła). Można to tak zostawić, oczywiście zabezpieczając przed dziećmi i zwierzętami domowymi. Ja często robię to dzień przed robieniem mydła, ale chowam żeby nikomu nic się nie stało. Najlepiej jak roztwór ma temperaturę pokojową ok. 25oC.

Zawsze zakładamy okulary i rękawiczki.

NaOH odważamy do idealnie suchego naczynia, nawet delikatna wilgoć może wywołać reakcję wybuchową.

Pamiętaj mydlarzu młody, wsypuj zawsze sodę do wody.

Olej kokosowy rozpuszczamy, w jak najniższej temperaturze ( moja kuchenka ma najmniej 60°C), tak aby nie miał temperatury wyższej niż 50°C. Jeżeli ma więcej to czekamy, aż temperatura spadnie.
Najlepiej jak oleje mają ok. 40 °C.

Po przygotowaniu roztworu sody kaustycznej i oleju, zaczynamy robić mydło.

Do oleju wlewamy roztwór sody, nigdy odwrotnie. Ja robię to przez sitko, aby uniknąć ewentualnych zanieczyszczeń. I mieszamy, mieszamy aż powstanie konsystencja gęstego budyniu. Przekładamy do formy.

Ważne jest aby zawsze nosić rękawiczki i okulary. Nawet podczas zmywania. Reakcja zmydlania zachodzi w garnku w 90%. Zawsze potrzebny jest czas, aby reakcja zaszła w 100%. W produkcie ostatecznym nie może pozostać ani trochę sody kaustycznej. Nasze mydło ma 20% niezmydlonego oleju kokosowego, podczas gdy większość mydeł robi się od 3% (mydła do prania – ostre) do 7-8% mydła bardzo łagodne. Mydło kokosowe jest wyjątkiem, ponieważ gdybyśmy zrobili nawet 7%, to bardzo by wysuszało skórę. W normalnych mydłach, dopuszczalna ilość oleju kokosowego to 30%/100% oleju.

Dodatki

Do bazy możemy dodać różne zioła. Możemy zrobić macerat na suchych ziołach pozostawiając w ciepłym, ciemnym miejscu na ok. 2 tygodnie. Lub szybciej, zioła rozdrabniamy i przesmażamy ok. 15 min z olejem kokosowym. Studzimy, zostawiamy do następnego dnia i znów przesmażamy, a następnie na gorąco odsączamy. Uwaga! Wszystko musi być idealnie suche, gdyż woda z gorącym olejem może spowodować wrzenie wody i oparzenia. Po ostudzeniu taki macerat dodajemy do naszego mydła, dokładnie odważamy potrzebną ilość, zastępując sam olej kokosowy maceratem.

Jeżeli lubimy, możemy dodawać różne olejki. Niestety nie wszystkie wytrzymują takie wysokie pH. Najlepiej trzymają się olejki zapachowe.

Mycie

Najlepiej wytrzeć wszystkie narzędzia z mydła ręcznikiem papierowym, a następnie zalać ciepłą wodą z mydłem. Umyć i przed wylaniem do kanalizacji dolać troszkę octu, aby zneutralizować zlewki. Według prawa polskiego do kanalizacji nie powinno się wylewać roztworów powyżej pH 9,5.

Mydło powinno leżakować w przewiewnym miejscu w temperaturze 18 – 25°C.
imgp0410Jest gotowe po około 3 tygodniach.

SoapDeli

SoapDeli