Uwielbiam glinki

Opublikowano Kategorie BlogTagi , , , , ,

glinkowe-szalUwielbiam glinki już od dawna. Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór glinek, jest biała, zielona, różowa, żółta, niebieska, czarna. Kolorowy zawrót głowy – chciałoby się powiedzieć. Co to jest ta glinka i dlaczego ma tyle kolorów?

Glinka została stworzona przez naturę. To substancja pochodzenia ziemskiego, pochodzi z głębokich pokładów ilastych. Dlatego taka jest bogata w minerały w łatwo przyswajalnej formie takie jak krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź i selen. Kolor pochodzi właśnie od tych minerałów. Glinka ma niezwykłe właściwości absorpcyjne, oczyszczające i antyseptyczne.

Rodzaje glinek:

  • Glinka biała

    (kaolin, glinka chińska, glinka porcelanowa)
    Właściwości: glinka barwy białej, zielonej, szarej lub żółtawej do brunatnej. Jej kolor zależy od miejsca wydobycia i to, że jest szara, wcale nie musi oznaczać, że jest brudna, tylko posiada jeszcze dodatek różnych minerałów. Jest jedną z najdelikatniejszych glinek o lekkiej konsystencji, jedwabista
    i „tłusta” w dotyku. Minerał bardzo pospolity i wyjątkowo szeroko rozpowszechniony.
    Działanie: glinka uniwersalna, tak łagodna, że stosuje się ją także w pudrach dla niemowląt i dzieci. Polecana jest do pielęgnacji cery suchej, delikatnej, wrażliwej lub zmęczonej ze zmarszczkami. Łagodnie ściąga pory, odżywia i wygładza cerę. Działa łagodząco, poprawia koloryt skóry. Jest delikatna i bezpieczna.

 

  • Glinka różowa

    (różowy kaolin, french clay pink)
    Właściwości: jest połączeniem dwóch różnych naturalnych glinek: białej i czerwonej w proporcji 1:2, co nadaje jej różowy kolor. Została opracowana w laboratorium. Zachowuje zalety obu glinek, czerwonej i białej.
    Działanie: do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, również ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Glinka różowa nie działa tak intensywnie jak glinka czerwona i nadaje się także dla cery mieszanej i suchej. Daje efekt ściągający, wzmacniający, a jednocześnie kojący i odprężający.

 

  • Glinka żółta

    (żółty kaolin, french clay yellow)
    Właściwości: jest to bogatsza w tlenek żelaza odmiana glinki czerwonej
    Działanie: polecana dla cery tłustej, mieszanej i trądzikowej, do cery dojrzałej. Jej działanie i właściwości są niemal identyczne jak w przypadku glinki czerwonej, różni je głównie kolor.

 

  • Glinka błękitna

    (bentonite, montmorillonit, błękitna glinka krymska, błękitna glinka, glinka wulkaniczna, błękitna glinka krymska, mydło ziemi, ziemia wulkaniczna)
    Właściwości: glinka powstała w wyniku gromadzenia się szkliw i popiołów wulkanicznych na dnie mórz i słonych jezior gdzie wietrzały w obecności rozkładających się związków organicznych. Ma kolor szary z odcieniami błękitu, a także bywa niebieska jak niebo.
    Działanie: polecana jest do pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do wyprysków, skóry trądzikowej, łojotokowej, z egzemą lub łuszczycą. Najdrobniejsze cząsteczki glinki są doskonałym adsorbentem, dzięki czemu bardzo dobrze wchłaniają sebum oraz produkty metabolizmu znajdujące się zarówno na powierzchni skóry, jak i głęboko w porach. Glinka ma działanie osuszające i oczyszczające. Mikroelementy i minerały sprawiają, że preparaty stworzone na bazie glinki działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, odżywczo i regeneracyjne. Glinka poprawia krążenie i odżywianie tkanek, co sprzyja regeneracji komórek naskórka i wygładzaniu zmarszczek, redukuje cellulit. Jest na tyle bezpieczna, że poleca się ją także do użytku wewnętrznego. Glinka bentonitowa nie rozpuszcza się w wodzie, po zmieszaniu z wodą pęcznieje. Nałożona na skórę w postaci maski jak gąbka wchłania nadmiar sebum, nieczystości, obumarłe komórki naskórka w zamian mineralizując skórę. To moja ulubiona glinka, zwłaszcza z różnymi dodatkami.

 

  • Glinka zielona

    (illite, glinka iłowa, french clay green, glinka morska)
    Właściwości: zielony odcień pochodzi od dużej zawartości żelaza Fe2+
    Działanie: do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej – skłonnej do wyprysków, trądzikowej, łojotokowej, z egzemą lub łuszczycą. Ze względu na silne własności odtłuszczające i oczyszczające skórę, nie nadaje się dla cer suchych i delikatnych. Posiada właściwości oczyszczające, odkażające, ściągające i regenerujące, wygładza i goi skórę. Ma szerokie zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej zarówno do stosowania wewnętrznego jak i zewnętrznego. W kosmetyce profesjonalnej używana jest również do zabiegów formowania sylwetki Body Wrap.

 

  • Glinka Ghassoul

    (rhassoul, czerwona glinka marokańska, maroccan lava clay)
    Właściwości: po wymieszaniu z wodą przybiera postać błota posiadającego właściwości myjące i odtłuszczające. Zawdzięcza to silnym własnościom wymiennym kationów. Działanie glinki Ghassoul polega jedynie na absorpcji zanieczyszczeń. Występuje w formie brązowo-czerwonego proszku.
    Działanie: dla cery tłustej i trądzikowej i jako maska oczyszczająca dla włosów przetłuszczających się. Pomaga w redukcji nadmiernej ilości sebum, matuje, odświeża, polecana przy łuszczeniu się skóry

Uwielbiam glinki za ich wszechstronność. Mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. W warunkach domowych można z nich robić przeróżne maseczki. Możemy glinkę wymieszać z jogurtem i miodem, albo z wybranymi owocami, albo tylko z wodą. Kiedyś zrobiłam partię mydeł z glinkami. Kolory co prawda się nie zachowały, takie jak oczekiwałam, ale myło się nimi całkiem przyjemnie. W swojej podręcznej szufladzie mam wszystkie kolory, bo uwielbiam glinki.

1 myśl w temacie “Uwielbiam glinki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SoapDeli

SoapDeli