Raport bezpieczeństwa

Każdy kosmetyk podarowany w formie próbki lub sprzedany w UE musi posiadać raport bezpieczeństwa sporządzony przez Safety Assesora.
Jeżeli kochasz robić mydła i chcesz je legalnie sprzedawać, a nie wiesz jak to zrobić, dobrze trafiłeś/trafiłaś.
Zajmuję się wprowadzaniem kosmetyków naturalnych, ręcznie wytwarzanych do obrotu. Sporządzam raport bezpieczeństwa oraz notyfikuję mydła na stronach UE.

Państwo odpowiadają za jakość i dokumentację surowców.

Musi być pełna, czyli certyfikaty jakości w przypadku olejów do spożycia, karty charakterystyki w przypadku substancji chemicznych, olejki muszą mieć skład alergenów, a zapachy karty charakterystyki i świadectwo zgodności z Ifra.

Badania są po Państwa stronie (nie wykonuję badań). Koszt badań zależy od laboratorium w którym są wykonywane i ilości zleconych badań. Każda baza olejowa w przypadku mydła, musi mieć osobne badania. Ja korzystam z usług Jars, Intretec, Hamilton.

Na początek proponuję zrobić w laboratorium pH gotowego, wyleżakowanego mydła. Jeżeli jest powyżej 10, można zrezygnować z badań mikrobiologicznych. Koszt pH to 30-50zł, badanie roztworu jest wykonywane pH-metrem.

Zalecane są badania dermatologiczne, choć nie są obowiązkowe.
Badania aplikacyjne nie są obowiązkowe, chyba, że chcą Państwo zadeklarować na opakowaniu konkretną właściwość mydła inną niż mycie.

Jeżeli mydło będzie sprzedawane w opakowaniu można zrobić badanie stabilności i kompatybilności z opakowaniem. Można z tego zrezygnować, ale opakowanie musi być dopuszczone do kontaktu z żywnością tłustą. Badania opakowań bez certyfikatu są bardzo drogie.
Badanie stabilności i kompatybilności z opakowaniem nie jest obowiązkowe, ale można zrobić takie badanie, żeby określić także czy mydło jest trwałe w różnych warunkach, czy się nie psuje (utlenia) i pomaga określić datę ważności.

Jeżeli mam wszystkie badania i dokumentacja jest pełna, czas napisania raportu zależy od składu kosmetyku. W przypadku mydeł, jeżeli baza olejowa jest ta sama, a różni się tylko dodatkami jest szybciej, jest również mniej badań i jest to jeden raport. Każda baza olejowa ma osobny raport, bo jest inna receptura. Cena za 1 składnik receptury to 100 zł netto. Jeżeli receptura to np. 4 oleje, NaOH, 5 dodatków – koszt 1000 zł.

Pomagam również w przygotowaniu pracowni  i dokumentacji dotyczącej produkcji, jestem specjalistą GMP w zakładach kosmetycznych (nie robię tego telefonicznie, nie odpowiadam na pytania typu, jak np. taka pracownia wygląda – nie jest to wiedza do przekazania w 5 minut).

Wystawiam faktury vat

Zapraszam