Raport bezpieczeństwa

Każdy kosmetyk podarowany w formie próbki lub sprzedany w UE musi posiadać raport bezpieczeństwa sporządzony przez Safety Assesora.
Jeżeli kochasz robić mydła i inne kosmetyki i chcesz je legalnie sprzedawać, a nie wiesz jak to zrobić, dobrze trafiłeś/trafiłaś.
Zajmuję się wprowadzaniem kosmetyków naturalnych, ręcznie wytwarzanych do obrotu. Sporządzam raport bezpieczeństwa oraz notyfikuję mydła na stronach UE.

Państwo odpowiadają za jakość i dokumentację surowców. Musi być pełna, czyli certyfikaty jakości w przypadku olejów do spożycia, karty charakterystyki w przypadku substancji chemicznych, olejki muszą mieć skład alergenów, a zapachy karty charakterystyki i świadectwo zgodności z Ifra.

Badania są po Państwa stronie i w zasadzie ich koszt zależy od laboratorium w którym są wykonywane i ilości zleconych badań. Każda baza olejowa w przypadku mydła, musi mieć osobne badania. Ja korzystam z usług Jars, Intretec, Hamilton.

Na początek proponuję zrobić w laboratorium pH gotowego, wyleżakowanego mydła. Jeżeli jest powyżej 10, można zrezygnować z badań mikrobiologicznych. Koszt pH to 30-50zł, badanie roztworu jest wykonywane pH-metrem.

Zalecane są badania dermatologiczne. Badania aplikacyjne nie są obowiązkowe, chyba, że chcą Państwo zadeklarować na opakowaniu konkretną właściwość mydła inną niż mycie czy pielęgnacja.

Jeżeli mydło będzie sprzedawane w opakowaniu można zrobić badanie stabilności i kompatybilności z opakowaniem. Można z tego zrezygnować, ale opakowanie powinno być dopuszczone do kontaktu z żywnością tłustą. Sanepid to sprawdza. Badania opakowań bez certyfikatu są bardzo drogie.
Badanie stabilności i kompatybilności z opakowaniem nie jest obowiązkowe, ale można zrobić takie badanie, żeby określić także czy mydło jest trwałe w różnych warunkach, czy się nie psuje (utlenia) i pomaga określić datę ważności.

Jeżeli mam wszystkie badania i dokumentacja jest pełna, czas napisania raportu zależy od składu kosmetyku. W przypadku mydeł, jeżeli baza olejowa jest ta sama, a różni się tylko dodatkami jest szybciej, jest również mniej badań i jest to jeden raport. Każda baza olejowa ma osobny raport, bo jest inna receptura.

Pomagam również w przygotowaniu pracowni  i dokumentacji, jestem specjalistą GMP w zakładach kosmetycznych.

Wystawiam faktury vat

Zapraszam