Pokrzywowe rarytasy

Opublikowano Kategorie UncategorizedTagi , , ,

Pokrzywowe rarytasy

Pokrzywowe rarytasy możemy zrobić sami z łatwo dostępnej pokrzywy. Możemy użyć świeżej, rosnącej z dala od drogi lub można kupić suszoną np. w aptece lub w sklepie zielarskim.

Pokrzywowa płukanka

Potrzebujemy 8-10 garści świeżych pokrzyw (lub 4 łyżki suszonych), zalewamy je wodą i powolutku ogrzewamy do zagotowania. Zostawiamy do naciągnięcia na 10-15 minut, a następnie odcedzamy. Po umyciu głowy mydłem, spłukujemy je płukanką.

Stosujemy płukankę tak długo, aż wzmocnią się cebulki włosa, zmniejszy się łojotok i wypadanie włosów.

Tonik pokrzywowy

Potrzebujemy po jednej łyżce pokrzywy, korzenia łopianu (można kupić gotowe zioła), zielonej herbaty i rozmarynu. Zalewamy wszystko 1,5 szklanki wrzątku i pozostawiamy do naciągnięcia na 1 godzinę. Następnie odcedzamy. Tonik przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i psikamy włosy po każdym myciu, wcieramy, nie spłukujemy, pozostawiamy włosy aż same wyschną. Przechowujemy w lodówce

Tonik wzmacnia włosy, powoduje, że stają się lśniące.

Peeling przeciwłupieżowy do skóry głowy

Jeżeli zmagamy się z łupieżem tłustym, ale nie mamy ranek i strupków na głowie, możemy zastosować papkę złuszczającą do włosów. Peeling jest również wskazany przy wypadających włosach, ponieważ poprawia ukrwienie skóry głowy, a sól jest bogata w liczne mikroelementy.

Potrzebne są 2 szklanki listków pokrzywy i 1 łyżeczka drobnej soli himalajskiej lub z morza martwego. Listki należy rozdrobnić, najlepiej blenderem, ale można również zrobić to w moździerzu. Następnie dodajemy sól i dokładnie mieszamy. Papkę nakładamy na skórę głowy, ale nie wcieramy, żeby jej nie zadrapać. Najlepiej zawinąć na głowie ciepły ręcznik i odczekać około pół godziny. Po tym czasie maskę spłukujemy i myjemy głowę.
Taki peeling możemy wykonywać 1-2 razy w miesiącu.

Olejek pokrzywowy

Olejek ten przeznaczony jest do włosów suchych i łamliwych.

Potrzebujemy 25-30g pokrzywy, najlepiej wysuszonej, aby uniknąć ryzyka zapleśnienia.
Pokrzywę zalewamy olejem. Możemy użyć tylko oliwy z oliwek, ale ja preferuję mieszankę. Olej jojoba 5g, olej makademia 5g, olej z bawełny 5g, olej rycynowy 5g i oliwa z oliwek, tyle aby zakryć pokrzywę 2-3 cm ponad. Odstawiamy mieszankę na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Ja używam ciemnych butelek. Od czasu do czasu mieszamy. Następnie odcedzamy. Olejek używamy jako sam, do olejowania włosów (bez skóry głowy) lub jako mieszanka masek do włosów. Wystarczy 2-3 razy w miesiącu, aby włosy były błyszczące i ładnie się układały. Możemy do każdej porcji dodać 2-3 krople olejku lawendowego lub innego ulubionego.

Aby tworzyć te pokrzywowe rarytasy nie potrzeba dużo pracy i doświadczenia. Ważne jest aby używać ziół z pewnego źródła, aby nie były zanieczyszczone metalami ciężkimi lub np. odchodami zwierząt, gdyż nie da się ich idealnie wyczyścić. Jeżeli nie mamy dobrego miejsca zbioru, bezpieczniej jest kupić zioła w aptece np. herbapolu lub flos. Jakość farmaceutyczna daje nam pewność, że zioła były zbierane z odpowiednich stanowisk i nie zawierają zanieczyszczeń np. w postaci innych ziół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SoapDeli

SoapDeli