Mydło naturalne

Opublikowano Kategorie BlogTagi , , ,

Mydło naturalne

Mydło naturalne jest robione ręcznie z wysokiej jakości olejów.
Różnica pomiędzy mydłem naturalnym, a zwykłym komercyjnym, które można zakupić w każdym markecie, jest taka, że mydło naturalne nie zawiera sls-ów, czyli detergentów, parabenów, czyli konserwantów,
a także EDTA, utwardzaczy, wybielaczy, sztucznych barwników.

Mydło w płynie?

Mydło w płynie, żel pod prysznic to tak naprawdę zwykły detergent wymieszany z wodą (ok. 60% składu) i konserwantem. Do tego, aby poprawić konsystencję dodaje się zagęstniki. A żeby klient czuł się zadowolony – marketingowe, czyli znikome ilości naturalnych olejów czy olejków. Obecnie możemy spotkać mydła w płynie z napisem bez SlS, ale musi tam być jakiś odtłuszczacz, więc stosuje się inne, czasami łagodniejsze detergenty.

Mydło w kostce?

Mydła w kostce (ale nie mydła naturalne) różnie – często to nawet nie są mydła, tylko utwardzone płyny, udające mydło. Patrzymy – o super, neutralne pH, o!
i dodali aloes i miód. Będzie dobre dla mojej skóry – myślimy. A w składzie, tak naprawdę, połowa to „syf i malaria”, ale z aloesem. Wysusza naszą skórę, ale przecież można, a nawet trzeba, kupić balsam, czyż nie? Według badań 63% kobiet używa balsamu. A tu balsam ma ph 8, ha, ha,ha… nie, nie było mi do śmiechu jak odkryłam, że balsam bardzo znanej firmy ma takie pH. Poczułam się nabita w butelkę. Jak to? To mydło, które zmywam po parunastu sekundach ze skóry, ma pH 5,5, a balsam, który pozostaje na skórze przez kilkanaście godzin ma pH 8?????
Mydła naturalne, mają pH od 8-10, nie zawierają wody, stanowiąc niesprzyjające warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Nie potrzebują konserwantów.
A dlaczego mydła naturalne tyle kosztują? Przecież można kupić mydła za 1zł.

Made in PCR

Z Chin sprowadza się, jak wiele innych rzeczy, mydło w proszku, pozbawione wody i gliceryny.
(dygresja – Gliceryna pochodzenia roślinnego jest bardzo droga, więc opłaca się ją usunąć i sprzedawać osobno. Do czego jest wykorzystywana? W przemyśle kosmetycznym to podstawowy składnik kremów. Najczęściej zaraz po wodzie i alkoholu. Jeżeli jest stosowana w stężeniu do 20%, jest składnikiem pożądanym, wspomaga utrzymanie wody w naskórku.)
Taki proszek wrzuca się do wielkiego silosa, dodaje się glicerynę syntetyczną, chelator EDTA, wodę, barwnik, zapach i co jeszcze sobie producent wymyśli i mieszamy. Upraszczając oczywiście. Bo, aż tak łatwo nie jest, trochę trzeba podgrzać, no i wiedzieć co kiedy dodać. A z tej beczki do kostkarki i na linię pakującą.

Pyk, pyk, pyk i są mydła. Nic nie musi leżakować miesiącami.
Naturalne mydła, to też nie jest skomplikowany proces. Wystarczy wiedzieć jakie oleje zmieszać, w jakich proporcjach i ile do nich dodać wodorotlenku sodu. Wodorotlenek sodu jest składnikiem niezbędnym, potrzebnym do zmydlenia tłuszczu. Bez niego nie powstanie mydło. Jest nieobecny w produkcie końcowym, czyli w mydle, ponieważ używa się nadmiaru tłuszczu, aby cały wodorotlenek został użyty do zmydlenia olejów. Produkty końcowe zmydlania to mydło i gliceryna, oraz nie zmydlony olej.

 Koszt mydła naturalnego to właśnie oleje. Im użyte oleje są bardziej wartościowe, tym droższe jest mydło. Ja używam tylko najlepszej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, która nie jest tania. Masło shea nierafinowane to też jeden z droższych składników. Nie używam najtańszego oleju palmowego ( uprawa jest związana z niszczeniem lasów, zabieraniem tubylcom ich ojcowizny i wymieranie orangutanów), ani łoju wołowego (nie wiem czym karmią te zwierzaki).

 

Dodatki?

Woda jest najtańsza. Soap Deli, zamiast wody, używa soków
i przecierów ze świeżych warzyw i owoców. Warzywa są wybierane takie, jakie lubimy jeść, świeże, lokalne, uprawiane metodami tradycyjnymi.
Do tego dochodzi leżakowanie gotowego mydła, minimum 8 tygodni (oliwkowe 6 miesięcy).

Mydło naturalne Soap Deli powstaje na bazie tylko czterech olejów. Są one bardzo starannie dobrane, a ich poszczególna zawartość jest idealnie skomponowana, aby myły, nawilżały i pozostawiały skórę zdrową.

Receptura to wynik pracy kilku miesięcy prób i błędów.

Jakość kosztuje.

Można samemu zrobić sobie mydło w domu. Tu najprostsze mydło kokosowe https://soapdeli.pl/zrob-wlasne-mydlo/
Takie mydło naturalne może być bazą do wykorzystania naszej wyobraźni. Możemy dodać do niego sól himalajską, glinki, zioła, jakie zechcemy olejki. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dodatki można stosować różne, ale trzeba pamiętać o ilości – jeżeli będzie ich za dużo, ryzykujemy rozpadnięciem mydła.
Mydło naturalne myje i pielęgnuje skórę pod warunkiem, że jego skład jest dobrze skomponowany. Oleje muszą być tak dobrane, aby mydło dobrze myło, nawilżało skórę, było odpowiednio twarde.
Np. mydła oparte tylko na oleju awokado, mają właściwości nawilżające, ale słabo się pienią i szybko jełczeją.

Najważniejsze to jednak zachować ostrożność podczas zmydlania i dobrać odpowiednią ilość zasady, aby wszystko się zmydliło i pozostał nadmiar tłuszczu. Eksperymenty są ciekawe, a jak nie masz czasu, to zapraszam do zakupu gotowych mydełek Soap Deli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SoapDeli

SoapDeli