Kształt ma znaczenie

Opublikowano Kategorie BlogTagi

Kształt ma znaczenie

Złota proporcjaMoje mydło powstało od zera. Sama wymyśliłam jego skład, opracowałam recepturę, wybrałam dodatki. Wymyśliłam również jego kształt. Jego dokładne wymiary. Czy są przypadkowe? Nie. W mydłach Soap Deli, nic nie jest dziełem przypadku.

Skład

Zacznę od początku. Na początku było mydło. Nie miało nazwy, więc powstało Soap – mydło, Deli – delicious, według maksymy, co możemy zjeść, możemy także położyć na naszą skórę. Dlatego 90% składników mojego mydła jest jadalnych. Ponieważ bardzo uważam na to co jem, mydło zawiera takie składniki. Ekologiczne warzywa i oliwa extra vergine. Piliście kiedykolwiek oliwę pomace? Dla mnie śmierdzi olejem silnikowym.

Recptura

Receptura powstawała ok. 6 miesięcy. Chciałam, żeby była idealna. Dopracowana co do 1%. Czy ma to znaczenie? Nie wiem, ale kompozycja składników, która została przeze mnie zaakceptowana, wydaje się być idealna 🙂

Kształt

Kształt jest tak dobrany, aby idealnie pasował do dłoni. Mydło nie jest cienkie, aby szybko się nie wymydlało. Czyli i wygoda i praktyczność w jednym. Wymiary mydła to 3x5x8. Liczby te zostały dobrane właśnie według ciągu liczb Fibonacciego, w którym każda liczba począwszy od trzeciej jest sumą dwóch poprzedzających. Nieprzypadkowa jest także ta spirala na opakowaniu.

Fibonacci to włoski matematyk, żyjący w średniowieczu. Zauważył, że przyroda manifestuje matematykę pod postacią złotej proporcji. Iloraz liczb z ciągu, jak na rysunku, zawsze będzie oscylował w okolicy 1,618 – w geometrii opisywany jako liczba Φ, złota proporcja uznawana przez Platona za klucz do wszechświata.

złota proporcja

 

Prosta zależność opisuje szereg zjawisk w przyrodzie, a także w sztuce. Pozorny chaos ma swój porządek.

Kształt mydła, taki banał, a jednak ma znaczenie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SoapDeli

SoapDeli