Jak stałam się włosomaniaczką

Opublikowano Kategorie BlogTagi ,

Jak stałam się włosomaniaczką

Zaczęło się od swędzącej skóry głowy i nawet nie wiem kiedy nastał ten moment jak stałam się tzw. włosomaniaczką. Może nie jestem typową włosomaniaczką, bo jestem także minimalistką.

W ofercie mam mydła do włosów. Słucham waszych spostrzeżeń i co rusz testuję nowe receptury. Nie, nie jest tak łatwo. Na 100 pewnie jedna będzie zdatna do wprowadzenia. Myję więc i testuję, a po każdym myciu debatuję w myślach, jakie to moje włosy są 🙂 dotykam ich i oceniam.

Myjąc włosy mydłem, nie musimy używać tony kosmetyków, na szczęście, ale ważny jest sposób ich mycia i właściwe dobranie mydła.

Jak myć?

Spłukujemy włosy ciepłą wodą, rozmydlamy mydło w rękach i rozmydlonym mydłem namydlamy skórę głowy, najlepiej zacząć od strony karku, następnie boki i nad czołem. Pianą myjemy włosy. Spłukujemy włosy ciepłą wodą, krótko, aby spłukać pianę. Wylewamy płukankę octową (im twardsza woda tym więcej octu, ok 20ml octu 5-6% na 750-1000ml wody). Płukankę wylewamy na głowę, tak aby spłukała całe włosy i skórę. Nie zostawiamy płukanki. Spłukujemy płukankę letnią wodą, nie długo, ale tak aby włosy były miękkie i bez pozostałości mydła. Ważne jest dokładne spłukanie włosów i skóry. Jeżeli na grzebieniu lub szczotce nie zostaje mydło, to znaczy, że zostało dobrze spłukane. Moje mycie włosów trwa maksymalnie dwie minuty, od a do z.

NIE UŻYWAMY ODŻYWEK, LAKIERÓW, MASEK – obciążają włosy.

Włosy myjemy 1 raz. Włosy dobrze się układają bez użycia dodatkowych preparatów do stylizacji.

Jeżeli po mydle pozostaje osad na włosach lub włosy są obciążone, tłuste, elektryzują się, polecam umycie ich 2-3 razy sodą oczyszczoną i zastosowanie płukanki octowej, jak po mydle. 

Jeżeli włosy są przesuszone, polecam olejowanie (olej kokosowy, sezamowy, awokado, bawełniany, makadamia, śliwkowy, arganowy) przed myciem. Na suche końcówki olej po myciu.
Spłukujemy olej ciepłą wodą, aż do wypłukania i myjemy jak zwykle.

Można także jako wstęp do mycia mydłem, myć włosy przez miesiąc mąką. To pozwala na pozbycie się osadu z włosów.

Rodzaje mydeł

Mydło kokosowe do włosów skład: zmydlony olej kokosowy, macerat na łopianie – najprostsze mydło. Do skóry wrażliwej, z łojotokowym zapaleniem skóry, włosy przetłuszczające i normalne, uczulenie na detergenty (sucha skóra, łupież, plamy)

Mydło lniane skład: zmydlone oleje kokosowy, masło shea, olej lniany,  herbata matcha, węgiel, olejki eteryczne z drzewa herbacianego i trawy cytrynowej. Mydło nieco cięższe od kokosowego. Włosy normalne, łupież, skóra głowy sucha. Mydło przeznaczone do ciała i do włosów. Mydło z dodatkiem węgla i zieloną herbatą.

Mydło tatarakowe skład zmydlone (wodorotlenkiem sodu i potasu) oleje: olej kokosowy, masło kakaowe, olej lniany, olej rycynowy, kłącze tataraku, ocet.

Mydło przetłuszczone olejem lnianym, przeznaczone do włosów suchych i normalnych. Jest już z octem jabłkowym. Sprawdzi się do mycia włosów, które już wcześniej były myte mydłem. Tworzyłam je z myślą o tym, że czasami nie ma jak użyć płukanki octowej. 

Używam mydła tatarakowego bez płukanki, ale jak włosy stają się obciążone, wracam do mydła kokosowego i do płukania wodą z octem.

Mydło pokrzywowe skład to zmydlone oleje kokosowy i olej rycynowy z maceratem na pokrzywie. Mydło bardziej odżywcze od mydła kokosowego, lepiej się sprawdza na włosach suchych, wymagających odżywienia.

Jestem pewna, że jeżeli mydło jest dobrze dobrane, można nim zastąpić szampon do włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SoapDeli

SoapDeli